חדשות ואירועים בתכנית


אקדמיה לבנה: מנגנוני הגזעה, תיוג והדרה

נשלח 10 במרץ 2021, 5:39 על ידי Gil Glick Shimony   [ עודכן 10 במרץ 2021, 5:43 ]​​​כנס משותף של האוניב​​רסיטה העברית בירושלים והמחלקה לחינוך באוניברסיטת בן-גוריון בנגב - ​​אקדמיה לבנה: מנגנוני הגזעה, תיוג והדרה

 21 מרץ - 22 מרץ 2021


ד״ר איימן אגבאריה מגיב בכתבת הארץ 26.2.2021

נשלח 10 במרץ 2021, 5:15 על ידי Gil Glick Shimony   [ עודכן 10 במרץ 2021, 5:48 ]


מרצי החוג מגיבים: אושרה רפורמה בלימודי הוראה שכוללת חינוך לחיים משותפים ומניעת גזענות.

קריאה להגברת לימודי התרבות והרוח בפקולטה לחינוך

נשלח 30 במאי 2018, 3:09 על ידי Gil Glick Shimony   [ עודכן 30 במאי 2018, 3:09 ]

המשתתפים בכנס

קהל המשתתפים בעיום העיוןיום העיון ״מדיה ומדיום״ נערך ביום רביעי ה 23.5.2018 בנוכוחות גדולה והשתתפות ערה של הסטודנטים משתי המגמות: לחינוך אלטרנטיבי, ולחינוך, חברה ותרבות. במהלך היום הסטודנטים הובילו דיונים פעילים על מגוון של סדרות טלוויזיה בשפות העברית, הערבית, והאנגלית. הדיונים התמקדו באופנים השונים בהם סדרות טלוויזיה בתרבות הפופלארית משקפות ומעצבות יחסי כוח בחברה, ממסגרות ביקורת חברתית, ומעניקות משמעות לצופים בהן. יום הדיונים הסתיים במושב מסכם בהנחיית ד״ר יותם חותם וד״ר אימן אגבאריה במטרה לשכלל את תובנות הסטודנטים מיום העיון ולקשור אותן לשדה החינוך. במושב זה, עלה הצורך בהגברת לימודי הרוח, התרבות, הפרשנות, האמנות, והאוריינות הביקורתית בחינוך בכלל, ובפקולטה לחינוך בפרט.

לצפייה בתמונות מיום העיון לחץ כאן (בחלון חדש)

לצפייה בהזמנה ליום העיון ״מדיה ומדיום״ לחץ כאן (בחלון חדש)

מדיה ומדיום: ניתוחי שיח ביקורתי של סדרות טלוויזיה

נשלח 15 במאי 2018, 0:56 על ידי Gil Glick Shimony   [ עודכן 15 במאי 2018, 0:56 ]

טלוויזיה

טלוויזיה 23.05.2018 • 09:30-16:45

שם האירוע: מדיה ומדיום: ניתוחי שיח ביקורתי של סדרות טלוויזיה

חוג: החוג ללמידה, הוראה והדרכה והחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך

מיקום האירוע: חדר 570, בניין חינוך ומדעים • אוניברסיטת חיפה

לתשומת לבכם/ן: יש להירשם למושבים מבעוד מועד

לצפייה בהזמנה לחץ כאן (בחלון חדש)

לפירוט תכני המושבים לחץ כאן (בחלון חדש)

כנס האגודה הישראלית לחקר החינוך המשווה בתכנית לחינוך חברה ותרבות

נשלח 8 בנוב׳ 2017, 4:48 על ידי Gil Glick Shimony   [ עודכן 12 בינו׳ 2021, 2:58 ]

המשתתפים בכנס עם הקהל

בהשתתפותם של סטודנטים\ות וחברי\ות סגל מהחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך, התקיים ביום רביעי ה 7 ליוני, 2017 הכנס השנתי של האגודה הישראלית לחקר החינוך המשווה. כנס זה  אורגן השנה בחסות ובשיתוף פעולה עם התכנית לחינוך, חברה ותרבות, בראשות ד"ר אימן אגבאריה אשר פתח את יום העיון  בדברי ברכה. דבריו של ד"ר אגבאריה הדגישו את חשיבות מעשה ההשוואה בחינוך כפעולה אנושית שמטרתה לא רק ללמוד על מערכות חינוך בתרבויות והקשרים פוליטיים שונים משלנו,  אלא גם כפעולה של בירור עצמי והכרה בייחודי שבקרבנו.  

הכנס זכה לדברי ברכה מצד פרופ' חנן אלכסנדר, דיקן הפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה, אשר הדגיש בדבריו את חשיבות העיסוק ההגותי, הרפלקטיבי והמדינתי במערכות חינוך. פרופ' זהבית גרוס, נשיאת האגודה הישראלית לחקר החינוך המשווה בירכה אף היא את משתתפי הכנס ועמדה על הניסיונות לפתח תחום מחקר זה באקדמיה, ועל מאמצי האגודה לקידום התחום. הפאנל הפותח של הכנס התמקד בדו"ח ההערכה הבינלאומי האחרון של המל"ג על תפקוד בתי הספר לחינוך באוניברסיטאות בישראל , והשתתפו בו פרופ' לילי אורלנד-ברק, דיקן לימודים מתקדמים באוניברסיטת חיפה, פרופ' משה טטר, מנהל בית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית, פרופ' יהודית דורי, דיקאנית הפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון וד"ר הללי פינסון, ראשת המסלול למנהל, חברה ומדיניות החינוך באוניברסיטת בן גוריון. עוד, התקיימו מושביים להצגת עבודות מחקר של סטודנטים\ות לתארים מתקדמים.

לצפייה בתמונות מהכנס לחצו כאן (בחלון חדש)

מפגש חינוך וטיפול רגיש-תרבות עם נוער בהדרה בחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך

נשלח 7 ביוני 2017, 2:57 על ידי Gil Glick Shimony   [ עודכן 27 בספט׳ 2017, 4:19 ]

תמונה מהמפגש

לאחרונה, התקיים מפגש מרתק בנושא חינוך וטיפול רגיש-תרבות עם נוער בהדרה בחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך.  המפגש כלל פאנל של אנשי/נשות חינוך הלומדים/לומדות לתואר שני בחוג, ששיתפו בחוויות ותובנות מעבודתם בסביבה רב-תרבותית. בהמשך, ניתן מבט מחקרי על חינוך וטיפול רגיש תרבות.
 
העבודה החינוכית-טיפולית עם בני/ות-נוער החווים/ות הדרה חברתית כרוכה באתגרים רבים ואחד מהם הינו ההתמודדות עם הרקעים המשפחתיים השונים שלהם/ן במונחים של תרבות, הגירה ומעמד. על רקע זאת סוגיות של חינוך וטיפול רגישי-תרבות קריטיים לעבודתם של אנשי ונשות חינוך עם בני נוער החיים בעולמות-חיים מודרים. במפגש נדונו סוגיות אלו, תוך התייחסות לחוויותיהם/ן ותובנותיהם/ן של סטודנטים/ת מהחוג העובדים עם בני נוער בהדרה וכן ליחסים שבין סדרי הידע האקדמיים והפרקטיקה החינוכית-טיפולית בשגרת העבודה היומיומית.

לצפייה בתמונות מהמפגש לחצו כאן (בחלון חדש)

נציגות החוג למנהיגות ומדיניות בחינוך בכנס האגודה האנתרופולוגית הישראלית

נשלח 7 ביוני 2017, 0:18 על ידי Gil Glick Shimony   [ עודכן 27 בספט׳ 2017, 4:18 ]


בכנס האגודה האנתרופולוגית הישראלית שהתקיים במאי 2017 התקיים המושב "הורות מיטיבה וילדות ראויה: מחקר אתנוגרפי בזירות חינוכיות"  אשר עסק במחקר אתנוגרפי בשדה החינוך וכלל נציגות מהחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך. המושב אורגן ונוהל על ידי ד"ר דבי גולדן והדוקטורנטית הדס נצר דגן מהחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך. כמו כן, לקחו בו חלק הדוקטורנטיות בחוג חן יערי ועמית רוטמן וד"ר לורן ארדרייך ממכללת לווינסקי. המושב כלל ארבע הרצאות שהציגו עבודה אתנוגרפית בזירות חינוכיות ודנו בהיבטים מתודולוגיים, תיאורטיים ואמפיריים שעלו מתוך עבודת השדה.

Perhaps even more than most cultural matters, child-rearing practices and beliefs reflect local conceptions of how the world is and how the child should be readied for living in it" (Jerome Bruner, 2000).

הטקסט המוצג מעלה של ג'רום ברונר שימש כהשראה בתכנון ובניהול המושב. מנהלות המושב שאלו ממנו את התובנה שלפיה ניתן ללמוד מהמחקר על דפוסי גידול הילדים בחברה על הנחות היסוד שביסודה של התרבות בה. בהתבסס על תובנה זו המושב הציע לראות בזירות חינוך מושא חשוב למחקר אתנוגרפי. זאת משום שמחקר אודותיהן מלמד על האופן שבו מובן העולם בתרבות הנחקרת ועל הדרכים שבהם היא מכשירה את מי שגדלות וגדלים בה לתפקד בו.

המושב נקרא "הורות מיטיבה וילדות ראויה" מתוך התייחסות למכנה המשותף לכל המחקרים שהוצגו בו - כולם דנים במרחבים שייצרו מבוגרים עבור ילדים כדי להיטיב עמם. ההרצאות עסקו ביחסי הגומלין בין בית הספר להורים בתהליכי המעבר לכיתה א' (ד"ר לורן אדרייך – מכללת לוינסקי, ד"ר דבי גולדן, אוניברסיטת חיפה), בתהליכי ההקמה של בתי ספר עצמאים בישראל (עמית רוטמן, דוקטורנטית בחוג למנהיגות ומדיניות באוניברסיטת חיפה), באתגרים המתודולוגיים, התיאורטיים והאתיים הקשורים בהשמעת קולם של הילדים בפעילויות מאורגנות עבורם (הדס נצר דגן, דוקטורנטית בחוג למנהיגות ומדיניות באוניברסיטת חיפה) ובמחקר אתנוגרפי בזירות חינוך שאינן ממוסדות – המקרה של משפחות מטיילות בהודו (חן יערי, דוקטורנטית בחוג למנהיגות ומדיניות באוניברסיטת חיפה). בעקבות המקרים השונים שהוצגו בהרצאות הוצג פייפר מסכם על ידי ד"ר דבי גולדן והדס נצר דגן, שבחן את מאפייניו של המחקר האתנוגרפי בזירות חינוך ודן במקומה של האנתרופולוגיה של החינוך באנתרופולוגיה בישראל ומחוץ לה.

המושב הסתיים עם עניין מפורש להמשיך ולקדם את העיסוק באנתרופולוגיה של החינוך במסגרת האגודה האנתרופולוגית ועם סקרנות לקראת עתידה של עשייה זו.

לצפייה בתמונות נוספות מהאירוע לחץ כאן (בחלון חדש)

יום עיון משותף לתכנית לחינוך, חברה ותרבות והתכנית לחקר החינוך האלטרנטיבי

נשלח 15 במאי 2017, 0:36 על ידי Gil Glick Shimony   [ עודכן 12 בינו׳ 2021, 2:58 ]

סטודנטים צוחקים ביום העיון

ביום רביעי 10 במאי 2017 התקיים יום העיון השנתי המשותף של התכנית לחינוך, חברה ותרבות בחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך והתכנית לחקר החינוך האלטרנטיבי בחוג ללמידה, הוראה והדרכה. יום העיון הדגיש את שיתוף הפעולה בין שתי המגמות והתמקד בנושא 'מסורת וביקורת בחינוך'.

יום העיון  נפתח בפאנל של מומחים שהתדיינו במורכבות נוכחות מעשה הביקורת מול המסורת בשדה החינוכי: ד"ר מוהנד מוסטפא, התמקד ביחס למסורת אסלאמית בעולם הערבי, ד"ר ליאור אלפרוביץ, עסק במסורת הדתית היהודית והביקורת בה ואילו ד"ר קציעה עלון, הביאה קולות ביקורתיים מהשירה המזרחית מול סוגיות של שפה ושייכות.
בנוסף, במהלך היום הסטודנטים של שתי המגמות הנחו מושבים שהתמקדו בטקסטים רבלנטיים שנקראו מראש.

הכנס הסתיים ברב שיח בהשתתפות הסטודנטים וחברי הסגל: ד"ר אימן אגבאריה, ד"ר יותם חותם וד"ר אביהו שושנה.

לצפייה בתמונות מיום העיון לחצו כאן (בחלון חדש)

ברכות חמות למוסמכי תשע"ח!

נשלח 15 במאי 2017, 0:36 על ידי Gil Glick Shimony   [ עודכן 12 בינו׳ 2021, 2:57 ]

המוסמכים זורקים את הכובעים באויר

ביום 27.6.18 התקיים טקס הענקת תואר מוסמך.
תמונות מהטקס ניתן לראות כאן (בחלון חדש)

 אנו גאים בכל בוגרי התכנית לחינוך, חברה ותרבות ומאחלים להם הצלחה רבה בהמשך הדרך:

שם משפחה שם פרטי הערות
אבו אחמד אן
אלמוג איילת
בלנגפס סנדרה
גבלר לידנה
חליליה חיתאם
מחאג'נה מהא
סחניני סג'א
עואוודה ויאם
עומרי נוג'וד
קויידר עיאד סוכאינה
קמינסקי מיכל
שחם נופר
שכטמן רוני בהצטיינות

יום העיון מסורת וביקורת בחינוך - 10.05.2017

נשלח 6 במאי 2017, 23:30 על ידי Gil Glick Shimony   [ עודכן 6 במאי 2017, 23:32 ]

תוכנית יום העיון

1-10 of 54